Jedno z důležitých poslání muzea je péče o sbírky a fyzické zachování sbírkových předmětů pro budoucí generace. Toto poslání pomáhá naplňovat konzervátorská dílna, která je součástí Oddělení historie a společenských věd Muzea jižního Plzeňska v Blovicích, p. o.
Sbírkové předměty byly v muzeu ukládány již od jeho založení Františkem Raušarem v roce 1913. O uložené předměty pečovali správcové sbírek vždy dle svých možností.
Aby péče o muzejní sbírkové fondy odpovídala současným oborovým standardům, bylo v roce 2004 v prostorách muzea vytvořeno nové speciální pracoviště pro muzejního konzervátora. Odborný pracovník konzervátorské dílny, s materiálovou specializací na dřevo a kovy, pravidelně konzultuje svoji činnost s příslušným oddělením Západočeského muzea v Plzni, kde rovněž absolvoval odbornou stáž pod vedením mistra uměleckých řemesel a restaurátora pana Jiřího Špinky. Pracoviště se kompletně stará o muzejní sbírky a příslušným způsobem zajišťuje ošetření sbírkových předmětů a artefaktů. Ke každému ošetřenému předmětu je zpracována konzervátorská zpráva.
Činnost konzervátora je legislativně upravena zákonem č. 122/2000 Sb. o ochraně sbírek muzejní povahy, dále pak tzv. Dokumentem o profesi konzervátora - restaurátora vytvořeným pracovní skupinou Komise konzervátorů - restaurátorů AMG ČR (2010) a Profesním kodexem konzervátora-restaurátora ICOM-CC (1986).
Vybavení konzervátorského pracoviště: pracovní ponk, uzavíratelná osvětlená skříňová digestoř s pracovní plochou, mycí pult, skříň na skladování chemikálií.
Na financování této organizace se podílí Plzeňský kraj jako zřizovatel