Podporujeme Ukrajinu.
Exponátem měsíce září je tradiční pomůcka - školní globus, který Muzeum jižního Plzeňska získalo z Obecné školy v Přestavlkách. Mapa zeměkoule na plechovém kruhovém podstavci v měřítku 1:38 500 000 pochází pravděpodobně z poloviny 20. století.
Proutěný kočárek na panenku pochází z přelomu 19. a 20. století. Podvozek tvoří 4 velká kola, připevněná na dvou nápravách. Držadlo kočárku tvoří pár železných prutů kulatého průřezu, povrch držadla je z bílého porcelánu. Kočárek si můžete prohlédnout v expozici Měšťanský interiér.
Pec s kachlovým sporákem sporákem původně z domu čp. 32 pod Opatským rybníkem ve Vrčeni si můžete prohlédnout ve stálé expozici muzea.
Exponát měsíce června najdete na výstavě Když krajina vypráví..., která popisuje neinvazivní metody používané v archeologii. Jedná se o kamenný nástroj (drtič) určený k drcení např. obilnin. Nalezen byl při povrchovém sběru na pravěkém sídlišti u města Chotěšov. Datace: pravěk – neurčený.
Nepříliš známý způsob zdobení kraslic představuje technika lepení sítiny. K tomuto zdobení se používá dužina sítiny jezerní (Juncus conglomeratus), která vypadá jako pěnový váleček či špagetka.
V březnu, tedy měsíci čtenářů, Vám nepředstavíme sbírkový předmět, ale jeden z 12.000 svazků muzejní knihovny. Jedná se o hojně využívanou knihu Dr. Antonína Profouse Místní jména v Čechách, jejich vznik, původní význam a změny.
Předmětem měsíce února je umělecky ztvárněné mosazné držadlo ocílky. Držadlo zobrazuje běžícího psa s široce rozevřenýma nohama, s ohonem stočeným k hlavě a s naznačeným obojkem.
Exponát měsíce ledna 2023 si můžete prohlédnout na výstavě Chléb náš vezdejší.
Předmětem měsíce prosince 2022 je vyřezávaný lipový betlém, který vyrobil Jiří Bílek z Lipnice.
Prohlédněte si fotografii zaměstnanců Karlíkova mlýna na nádvoří před budovou mlýna ze dne 26.února 1894. Majitel mlýna pan Karlík byl poslancem, vlastnil tento mlýn, tzv.hořejší i dolejší (dnes "Merkur"). V té době se posílá blovický chléb vagonem pravidelně až do Vídně.
Předmětem měsíce září ze církevní tisk s vyobrazením sv. Václava ze sbírky Muzea jižního Plzeňska v Blovicích, p. o.
Předmětem měsíce května je výrobní štítek motocyklu JAWA-ČZ 250 typ 353 z roku 1956, který můžete nyní vidět na výstavě "Letem světem s naším motocyklem" a je součástí sbírkového fondu Muzea jižního Plzeňska v Blovicích, p. o.
Předmětem měsíce dubna jsou ilustrované zápisky ze školních hodin ručních prací, které můžete nyní vidět na výstavě "Z krejčovských dílen a salónů" a jsou součástí sbírkového fondu Muzea jižního Plzeňska v Blovicích, p. o.
Tentokráte se můžete blíže seznámit s dalším exponátem z výstavy "Zbožnost, spása a život věčný. Sv. Jan Nepomucký a barokní doba" zpřístupněné veřejnosti na zámku Hradiště až do 26. 3. 2022, a to s barokní sochou sv. Jana Nepomuckého...
Předmětem měsíce prosince jsou formičky na pečení vánočního cukroví z 1. poloviny 20. století. Ty i mnoho dalšího můžete vidět na naší výstavě "Sladké a voňavé Vánoce".
Předmětem měsíce října je tentokráte exponát z výstavy "Zbožnost, spása a život věčný. Sv. Jan Nepomucký a barokní doba.", kterou si můžete prohlédnout na zámku Hradiště až do 26. 3. 2022.
Exponátem měsíce srpna je rovnátko na rohy, dřevěné s koženými pásky. Pochází z obce Čížkov a je datováno do poloviny 20. století.
Předmětem měsíce července je lis na tvaroh, který můžete vidět na výstavě "DíkůVzdání aneb O kravách a lidech".
Exponátem měsíce je „jho čelní“ – jde o dřevěný oblouk na koncích se pravidelně zužující, který se přivazoval před rohy skotu, a k němu se upevňovaly postraňky.
Předmětem měsíce května je exponát z výstavy "Díkůvzdání aneb o kravách a lidech". Jedná se o dřevěné brány se železnými hřeby. Předmět pochází z majetku Anežky Krečové z Chocenic, rozené Hofrichtrové. Bez bližší datace.
Funkční věžní hodinový stroj z dílny klatovského hodináře a mechanika Johanna Nepomuka Boscheka (v českém přepisu jména Jana Nepomuka Boška), vyrobený roku 1842 a umístěný na zámku Hradiště.
Pohlednice byla odeslána 23. 12. 1918 tedy v době, kdy jsme měli poměrně čerstvě vyhlášenu republiku. Jednalo se o první Vánoce nového státu - Československé republiky. Darem se dostala do sbírky v roce 2004.
Tak šťastné a veselé!
Broušená kamenná sekerka z období středního eneolitu, kultury chamské. Celková délka sekerky je 74 mm, šířka 31 mm a maximální výška 15 mm. Vyrobena je z šedé břidlice a ostří je používáním otlučené. Výroba broušené industrie většinou probíhala na sídlištích z polotovarů transportovaných z těžebních oblastí. Sekerka byla nalezena v roce 1962 v místě s eneolitickým osídlením v Srbech u Blovic.
Perokresba z cestovního alba hraběte Hanuše Krakovského z Kolovrat
Kolorovaná perokresba znázorňuje pohled na Svatopetrské náměstí s bazilikou sv. Petra. Perokresba je součástí kolekce, kterou nashromáždil během cesty po Itálii Jan Nepomuk Karel (zvaný Hanuš) hrabě Kolovrat Krakovský-Novohradský, svobodný pán z Újezda. Majitel zámku Hradiště v letech 1824–1872. Perokresba je uložena v albu, které je vázané
v kůži. Datace: 30. – 40. léta 19. století.
Kachel s motivem Ferdinanda I. Habsburského
Od roku 2019 probíhá revitalizace sklepů pod východním a částečně severním křídlem zámku Hradiště v Blovicích, jejíž součástí je záchranný archeologický výzkum.
Velikonoční pohlednice
Pohlednice velikonoční, zobrazující dívku v kroji, která utíká s ošatkou barvených vajec; autor motivu: akademický malíř V. Majer; datace: 1932. Pohlednice byla do muzejní sbírky darována v roce 2004.
Píseň věrné dcery
Tisk "Píseň věrné dcery" od Fr. J. Vacka Kamenického - mladým vlastenkám věnuje starý básník. Tiskem Karla Maasche v Plzni 1862. Čistý výnos z prodeje byl určen na pomník Boženy Němcové.
Rukopis - básně Vojtěcha Mikuláše Vejskraba Bělohrobského "Dumky večerní", Blovice 13. 9. 1863. Věnováno Marii Maškovské k jmeninám, inv. č. 4331.
My tři králové jdeme k vám, štěstí, zdraví vinšujem vám...
Tyto krásné figurky k betlému ze Skašova jsou vyřezány ze smrkového dřeva a nabarveny.
V roce 2000 jej ve Skašově vyrobila firma Brand a Bálek. Celý betlém a spoustu skašovských hraček budete moci obdivovat od 19. 11. 2020 v rámci výstavy Království hraček ze Skašova.
Na financování této organizace se podílí Plzeňský kraj jako zřizovatel
Oficiální stránky Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích, p. o. © 2023
Provozovatel Galileo Corporation s.r.o.
Poslední aktualizace: 29. 9. 2023
Změna vzhledu, Struktura stránek
Prohlášení o přístupnosti, Cookies, Prohlášení o ochraně soukromí