Zámecký park Hradiště je možné běžně navštívit v otevírací době Muzea jižního Plzeňska v Blovicích, p. o. Otevírací doba se však může měnit s ohledem na aktuální klimatické podmínky. Děkujeme za pochopení.
Návštěvní řád zámeckého areálu Hradiště
Původně se v místech dnešního parku rozkládala zahrada, připomínaná již v Urbáři panství hradišťského z roku 1687. Barokní úpravy v 18. století se dotkly nejen zámecké budovy, ale i zahrady a nejbližšího okolí. Zřejmě podle návrhu Johanna Philipa Joendla proběhla v letech 1845 až 1846 klasicistní úprava parku, která spočívala ve vyrovnání terénu, dláždění cest a zakládání nových záhonů. V souvislosti s celkovou přestavbou zámku do pseudogotické podoby v letech 1872 až 1874 došlo k velkým změnám i v zámeckém parku, pojatém v tehdy módním anglickém stylu. Tehdejší zámecký zahradník Josef Steinwender působil na Hradišti téměř 20 let, provedl zásadní rekonstrukci parku a vtiskl mu podobu v hrubých rysech dochovanou dodnes. Přes mlýnskou strouhu vedlo několik mostků. Dodnes dochovaným unikátem je most se zábradlím ve tvaru pařezů spojených větvemi, postavený z cihel omazaných maltou.
Snaha lokalitu ozdravit, navrátit parku dřívější půvab a proměnit jej ve vyhledávanou odpočinkovou destinaci pro návštěvníky muzea i místní obyvatele byla rovněž impulsem k vybudování nové naučné stezky. Její jednotlivá stanoviště poskytují návštěvníkům areálu informace, jež jsou podstatné pro uvědomění si historického významu celé kulturní památky v rámci regionu.
Vážení návštěvníci,
v zámeckém parku najdete i 3 knihobudky. Obsahují knihy, které si můžete vypůjčit a přečíst buď na místě, nebo vzít domů. Po přečtění nám je ale, prosím, vraťte zpět. Budeme vám vděčni za Vaše knihy z domova, které nám budete chtít do knihobudek darovat. Přineste je buď přímo do knihobudky, nebo nám je nechte v pokladně muzea. Pokud vás nějaká kniha z knihobudky chytí za srdce a nebudete se s ní moci rozloučit, nechte si jí, ale přineste nám na oplátku nějakou jinou.
Dětské knihy z knihobudek neodnášejte, prosím.
Knihobudky byly vyrobeny díky dotaci MAS Aktivios z.s.
Děkujeme a přejeme vám hezké počtení!
Na financování této organizace se podílí Plzeňský kraj jako zřizovatel