Patronátní právo na panství Hradiště do roku 1918 - on-line přednáška

Patronátní právo na panství Hradiště do roku 1918 - on-line přednáška 1

Další z našich on-line pořadů ve formě videa na YouTube kanálu již nyní. Alespoň malá kompenzace za přednášku, kterou nebylo možné uskutečnit prezenční formou.

Přednáška přiblížuje, jak jednotliví šlechtičtí majitelé Hradiště uplatňovali svá patronátní práva a povinnosti ke kostelům a církevním úřadům na území tohoto panství. Zmíněny jsou nejstarší doklady o patronátu z druhé poloviny 14. století. Připomenuta je role blovického farního kostela jako rodového pohřebiště hradišťské vrchnosti. Pozornost je  věnována době tzv. konfesionalizace na přelomu 16. a 17. století. V této době se základní patronátní právo navrhovat osobnost duchovního a tím i ovlivňovat náboženské vyznání svých poddaných stalo politickým nástrojem v rukou místní šlechty. V době baroka uplatňovali majitelé Hradiště svá čestná práva plynoucí z patronátu pro reprezentační účely a zajištění rodové paměti na svém panství. Zaváděli a podporovali kulty světců, kteří byli tradičními křestními patrony členů jejich rodiny. Narůstající role státu při správě církevního jmění v době osvícenství se dotýkala i práv patronů. V době společenských změn ve druhé polovině 19. století se majitel Hradiště Hanuš z Kolovrat angažoval v zachování institutu patronátního práva. Při přednášce jsou prezentovány hmotné doklady tohoto právního vztahu ve farním kostele v Blovicích, v kostele ve Žďáru, v zámecké kapli, ale i v krajině na místech, které byly součástí někdejšího panství Hradiště.

Datum vložení: 23. 3. 2021 11:06
Datum poslední aktualizace: 5. 1. 2023 10:13