Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích, p. o. navazuje stoletou tradici existence muzejní a vlastivědné činnosti na Blovicku. Původně Raušarovo vlastivědné muzeum v důsledku nového územního členění v 60. letech 20. století rozšířilo svoji působnost na oblast jižního Plzeňska a roku 1976 bylo muzeum přejmenováno na Okresní muzeum Plzeň - jih se sídlem v Blovicích.
Základ k archeologické sbírce položili na počátku 60. let 20. století bývalý ředitel OM PJ Karel Škrábek a dlouholetý spolupracovník muzea Jiří Sýkora. V té době došlo k objevu několika výšinných sídlišť z období eneolitu v poříčí řeky Úslavy. Od 60. let 20. stol. byly získávány také archeologické nálezy z období středověku a novověku.
V roce 2004 byl do funkce muzejního archeologa přijat Mgr. Jiří Bouda. V roce 2005 bylo Ministerstvem kultury České republiky uděleno Muzeu jižního Plzeňska v Blovicích, p. o. povolení k provádění archeologických výzkumů a na základě Dohody s AV ČR, v.v.i. je muzeum oprávněno provádět záchranné archeologické výzkumy v oblasti historického regionu jižní Plzeňsko i v okrese Plzeň - město. Náplní činnosti oddělení je péče o stávající sbírkový fond, provádění záchranných archeologických výzkumů menších rozsahů a prezentace odborné činnosti veřejnosti. K nejvýznamnějším výzkumům patří např. mnohaleté systematické sledování terénní situace při rekonstrukci zámku Hradiště (sídle muzea). Výsledky aktivit Archeologického pracoviště jsou prezentovány formou výstav, doprovodných programů, v rámci přednáškové činnosti, příspěvky na konferencích , články v odborném i populárním tisku, odbornými monografiemi.
Na financování této organizace se podílí Plzeňský kraj jako zřizovatel