Podsbírka - archeologie

Sbírkový fond je tvořen artefakty z období pravěku, středověku a raného novověku. Největší část podsbírky tvoří nálezové soubory z vlastních sběrů a záchranných výzkumů.

V pravěké části podsbírky je zastoupen zejména materiál z výšinných sídlišť z období eneolitu (Srby u Blovic, Vlkov – Babiny). Převažují keramické zlomky z nádob různě zdobené nebo i bez výzdoby, přesleny, tkalcovská závaží, štípaná industrie a brušená industrie, kamenná drtidla.

Středověk je zastoupen méně. Především keramický materiál pochází z lokalit Blovice, Nezvěstice, Přeštice a Vlčtejn.

V posledních letech se značně rozrostla novověká část podsbírky, především díky vlastním výzkumům v Hradišti u Blovic, Merklíně a v jiných lokalitách , a to jak o keramický materiál, tak o předměty z materiálů organických (dřevo, kůže).

Exponát měsíce října 2022 1

Exponát měsíce října 2022

Datum: 12. 10. 2022

Předmět měsíce října jsme tentokráte vybrali z archeologické podsbírky Muzea jižního Plzeňska v Blovicích, p. o. S činností Archeologického pracoviště se můžete blíže seznámit v rámci programu MEZINÁRODNÍ DEN ARCHEOLOGIE na zámku Hradiště v sobotu 15. 10. 2022.

EXPONÁT MĚSÍCE ČERVENCE 2022 5

EXPONÁT MĚSÍCE ČERVENCE 2022

Datum: 1. 7. 2022

Předmětem měsíce července je zásobnice z Obrova hradiště, která je součástí sbírky Muzea jižního Plzeňska v Blovicích, p. o. O archeologických nálezech z Obrova hradiště se můžete mnohem více dozvědět během vycházky s archeologem Mgr. Jiřím Boudou 20. 7. 2022.

predmet mesice

EXPONÁT MĚSÍCE LISTOPADU 2021

Datum: 23. 11. 2021

Předmětem měsíce listopadu je apotropaická medailka z archeologického výzkumu ve Vrčeni.

EXPONÁT MĚSÍCE LEDNA 2021 1

EXPONÁT MĚSÍCE LEDNA 2021

Datum: 13. 1. 2021

Část těla a okraje keramického hrnce s uchem. Ucho samostatně modelováno z pásku hlíny a napojeno těsně pod okrajem nádoby. Získáno při záchranném archeologickém výzkumu v roce 2006 při rekonstrukci vnitřního zámeckého nádvoří a výstavbě nové výtahové šachty. Předmět je datován do 14./15. století, do doby existence předchůdkyně dnešního zámku – původní středověké gotické tvrze.

dřevěné potrubí

EXPONÁT MĚSÍCE ČERVENCE 2020

Datum: 1. 7. 2020

Fragmenty dřevěného potrubí
Tyto fragmenty byly získány při záchranném archeologickém výzkumu během akce Čistá Berounka v roce 2011 v místní části Hradiště, v ulici K Vlčicím. Potrubí zajišťovalo přívod vody na gravitačním principu z Poplužního rybníku pro potřeby panského dvora a zámku Hradiště.

přeslen

EXPONÁT MĚSÍCE KVĚTNA 2020

Datum: 1. 5. 2020

Přeslen
Mírně kónický přeslen (součást textilního vřetene) zdobený trojicemi sbíhavých rytých linií, max. průměr 6, 2 cm, výška 5, 9 cm, hmotnost 0, 215 kg.

Eneolitické přesleny z lokality Srby u Blovic

Datum: 2. 5. 2019

Eneolitické přesleny z lokality Srby u Blovic. Lokalita zkoumána Norbertem Maškem ve spolupráci s Karlem Škrábkem a Jiřím Sýkorou koncem 50. let 20. století.