V září si připomínáme osobnost sv. Václava, patrona české země i české státnosti.
O historické osobnosti sv. Václava mnoho nevíme, jeho život i smrt je obalena silným předivem legend. Václav, kníže český, se narodil zřejmě v roce 907 a zemřel násilnou smrtí 28. září 935 ve Staré Boleslavi (starší historiografie uvádí rok 929).
V Ottově slovníku naučném (Ottův slovník naučný. Illustrovaná enycklopaedie obecných vědomostí. Dvacátýšestý díl. U - Vusín. Praha: Vydavatel a nakladatel J. Otto, 1907, s. 284 - 286.) se mj. uvádí: "Václav svatý, kníže český, narozen jako nestarší syn Vratislava, bratra panujícího knížete Spytihněva, tou dobou snad někde údělným panstvím opatřeného, a choti jeho Drahomíry, pocházející z knížecího rodu Stodoranů v pozdějších Branibořích.... Václav péčí báby své, sbožné Lidmily, učil se zprvu písmu slovanskému, teprve později, když otec jeho nastoupil po bratru Sypihněvovi v knížetství, poslán byl do Budče, aby se naučil latinsky u učitele, jejž nejstarší latinská legenda zove Učeným... Krátká léta panování Václavova nesena byla snahou dosáhnouti edeálu křesťanského knížete. Kromě neobyčejné štědrosti chválí legendy bezmeznou štědrost jeho, jíž skorem prý byl vyčerpán poklad Vratislavem zanechaný, štědrost, jež jevila se v podpoře kněží, zejm. z Němec k němu se hrnoucí, v podpoře chudých, utištěných a cizinců, chválí dále jeho hlubokou zbožnost, prostotu a zdrženlivost... Václav byl na den 27. září ...pozván bratrem do St. Boleslavě k slavnosti svěcení chrámu. Odebral se tam z opatrnosti se svou ozbrojenou družinou... Spiklí rádcové Boleslavovi chtěli podle legend pozdějších zavražditi Vácalva již při hostine po mši 27., ale nenalezli v rozhodné chvíli odvahy; proto odložili vykonání činu na zítří ráno, až Václav se bude ubírati z paláce do kostela k jitřní."
I tento díl Ottova slovníku naučného můžete prezenčně studovat v badatelně muzejní knihovny. Ke studiu je třeba se předem objednat telefonicky nebo e-mailem. Kontakt: Daniela Podroužková, tel. 371 522 208, 778 401 131, e-mail. podrouzkova@muzeum-blovice.cz.