© Aneta Jirmářová
Funkční věžní hodinový stroj z dílny klatovského hodináře a mechanika Johanna Nepomuka Boscheka (v českém přepisu jména Jana Nepomuka Boška), vyrobený roku 1842 a umístěný na zámku Hradiště.
Část těla a okraje keramického hrnce s uchem. Ucho samostatně modelováno z pásku hlíny a napojeno těsně pod okrajem nádoby. Získáno při záchranném archeologickém výzkumu v roce 2006 při rekonstrukci vnitřního zámeckého nádvoří a výstavbě nové výtahové šachty. Předmět je datován do 14./15. století, do doby existence předchůdkyně dnešního zámku – původní středověké gotické tvrze.
Pohlednice byla odeslána 23. 12. 1918 tedy v době, kdy jsme měli poměrně čerstvě vyhlášenu republiku. Jednalo se o první Vánoce nového státu - Československé republiky. Darem se dostala do sbírky v roce 2004.
Tak šťastné a veselé!
Broušená kamenná sekerka z období středního eneolitu, kultury chamské. Celková délka sekerky je 74 mm, šířka 31 mm a maximální výška 15 mm. Vyrobena je z šedé břidlice a ostří je používáním otlučené. Výroba broušené industrie většinou probíhala na sídlištích z polotovarů transportovaných z těžebních oblastí. Sekerka byla nalezena v roce 1962 v místě s eneolitickým osídlením v Srbech u Blovic.
Perokresba z cestovního alba hraběte Hanuše Krakovského z Kolovrat
Kolorovaná perokresba znázorňuje pohled na Svatopetrské náměstí s bazilikou sv. Petra. Perokresba je součástí kolekce, kterou nashromáždil během cesty po Itálii Jan Nepomuk Karel (zvaný Hanuš) hrabě Kolovrat Krakovský-Novohradský, svobodný pán z Újezda. Majitel zámku Hradiště v letech 1824–1872. Perokresba je uložena v albu, které je vázané
v kůži. Datace: 30. – 40. léta 19. století.
Kachel s motivem Ferdinanda I. Habsburského
Od roku 2019 probíhá revitalizace sklepů pod východním a částečně severním křídlem zámku Hradiště v Blovicích, jejíž součástí je záchranný archeologický výzkum.
Portrét hraběte Eduarda Pálffyho z Erdödu
Tento portrét Eduarda hraběte Pálffyho z Erdödu, svobodného pána z Újezda (1836–1915) – olej na plátně, nedatováno - obdržel darem v roce 1874 hradišťský kastelán Václav Hejtmánek, který sloužil již u hraběte Jana Nepomuka Karla Krakovského z Kolovrat. Po jeho smrti v roce 1872 pokračoval na pozici kastelána i u jeho dědice hraběte Eduarda.
Fragmenty dřevěného potrubí
Tyto fragmenty byly získány při záchranném archeologickém výzkumu během akce Čistá Berounka v roce 2011 v místní části Hradiště, v ulici K Vlčicím. Potrubí zajišťovalo přívod vody na gravitačním principu z Poplužního rybníku pro potřeby panského dvora a zámku Hradiště.
Radiový přijímač
Tento radiový přijímač vyrobil na přelomu 20.-30. let 20. století v domácích podmínkách blovický radioamatér učitel František Keller. Poté jej daroval jako svatební dar v roce 1933. V roce 2018 získalo prijímač Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích, p. o. Na vlastní oči ho nyní můžete spatřit v rámci výstavy Mezi povinností a svědomím: Bezpečnostní složky na jižním Plzeňsku v období Protektorátu Čechy a Morava, kde zdobí četnickou stanici. Výstava potvrvá do 7. 11. 2020.
Přeslen
Mírně kónický přeslen (součást textilního vřetene) zdobený trojicemi sbíhavých rytých linií, max. průměr 6, 2 cm, výška 5, 9 cm, hmotnost 0, 215 kg.
Velikonoční pohlednice
Pohlednice velikonoční, zobrazující dívku v kroji, která utíká s ošatkou barvených vajec; autor motivu: akademický malíř V. Majer; datace: 1932. Pohlednice byla do muzejní sbírky darována v roce 2004.
Píseň věrné dcery
Tisk "Píseň věrné dcery" od Fr. J. Vacka Kamenického - mladým vlastenkám věnuje starý básník. Tiskem Karla Maasche v Plzni 1862. Čistý výnos z prodeje byl určen na pomník Boženy Němcové.
Rukopis - básně Vojtěcha Mikuláše Vejskraba Bělohrobského "Dumky večerní", Blovice 13. 9. 1863. Věnováno Marii Maškovské k jmeninám, inv. č. 4331.
My tři králové jdeme k vám, štěstí, zdraví vinšujem vám...
Tyto krásné figurky k betlému ze Skašova jsou vyřezány ze smrkového dřeva a nabarveny.
V roce 2000 jej ve Skašově vyrobila firma Brand a Bálek. Celý betlém a spoustu skašovských hraček budete moci obdivovat od 19. 11. 2020 v rámci výstavy Království hraček ze Skašova.
Zůstaňte s námi v kontaktu.
Můžete se zde registrovat k odběru novinek e-mailem.
Oficiální stránky Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích, p. o. © 2021
Provozovatel Galileo Corporation s.r.o.
Poslední aktualizace: 4. 3. 2021