Jak si kdo ustele....
Dominantním exponátem je kompletní ložnicová sestava (postele, noční stolky, skříně, toaletka) – z počátku 20. století, kterou zakoupili 7. září 2009 do sbírek Muzea jižního Plzeňska v Blovicích poslanci Parlamentu České republiky Ing. Jiří Papež a JUDr. Jiří Pospíšil od pravnučky Josefa Františka Karlíka (*1844 - †1915), blovického mlynáře a zemského a říšského poslance. O 5 dní později byl nábytek věnován Muzeu jižního Plzeňska v Blovicích k výročí 725 let od založení města.
Ložnice je doplněna ještě dalším unikátním sbírkovým kusem: v zastrčeném rohu za závěsem se krčí „truhla“, na kterou podle klasika „i císařpán musel chodit pěšky…“ Nechybí ani dobový „toaletní papír“ v rovněž starodávné krabičce, sloužící jako důmyslný zásobník.
Ložnicový mobiliář doplňuje ve vitrínách nainstalované historické spodní prádlo. Nejobvyklejším kusem spodního prádla bývala spodní košile. Nejstarší košile s dlouhými rukávy se postupně zkracovaly, a to včetně rukávů, až zbyla ve 2. polovině 19. století jen tenká ramínka.
Spodní kalhotky se mezi dámami ujaly až v 1. polovině 19. století. Prvními nositelkami byly baletky, prostitutky, jeptišky a malá děvčátka. Dospělé ženy zcela běžně žádné spodní prádlo neměly. Spodní kalhoty začaly ženy nosit až v době, kdy do módy nastoupily krinolíny, pod kterými byla zima. Tzv. dámské spodky byly vlastně jen dvě samostatné nohavice z plátna nebo flanelu v pase spojené páskem. V rozkroku byl šikovný rozparek. Zatímco dnes jsou takové kousky k vidění jen v sekcích erotického prádla, tehdy šlo o praktické opatření, aby se ženy nemusely při každé návštěvě toalety složitě svlékat. Na modely našich babiček a prababiček se spotřebovalo tolik látky, kolik by dnes bohatě postačovalo na letní šaty velikosti S. Stejně, jako se zkracovaly košile, i spodkům ubývalo na nohavičkách.
Exponáty spodního prádla pochází z doby před více než půl stoletím, kdy kalhotky byly ještě z jemného bílého plátna a stejně jako košile byly zdobeny háčkovanou nebo paličkovanou krajkou a bohatě vyšívány. Na výstavě se návštěvník setká se šněrovačkami z 19. století a počátku 20. století a jejich dalším vývojovým prvkem – podvazkovým pásem, který podobně jako korzet měl za úkol zvýraznit a vytvarovat ženskou postavu.
Zveme všechny milovníky historie a především příznivce intimních dějin, o kterých se toho v hodinách dějepisu moc nedozvíte, do muzea v Blovicích.
Na financování této organizace se podílí Plzeňský kraj jako zřizovatel