Exponát měsíce října 2022

Exponát měsíce října 2022 1

Předmět měsíce října jsme tentokráte vybrali z archeologické podsbírky Muzea jižního Plzeňska v Blovicích, p. o. S činností Archeologického pracoviště se můžete blíže seznámit v rámci programu MEZINÁRODNÍ DEN ARCHEOLOGIE na zámku Hradiště v sobotu 15. 10. 2022.

Předmětem měsíce října je hladký kulovitý knoflík nalezený při rozsáhlém archeologickém výzkumu raně novověkého hřbitova ve Vrčeni v prosinci roku 2018. Jedná se o celokovový mosazný lisovaný a následně ze dvou polovin  sletovaný knoflík. Na horní straně doplněn o drátové očko. Z technologických důvodů navíc vybaven zpravidla dvěma drobnými otvory na odvětrání plynů vzniklých právě při letování. Nalezen byl mimo intaktní hrobovou situaci, nevíme tedy, zda sloužil jako součást rubáše, který se mohl spínat v oblasti krku jedním nebo více knoflíky, nebo jde o jeden z více knoflíků použitých na pohřebním šatě. Tento oděvní doplněk je na základě analogických nálezů rámcově možné datovat do 2. poloviny 18. století.

Datum vložení: 12. 10. 2022 14:07
Datum poslední aktualizace: 16. 10. 2023 18:28

Plzeňský kraj

Na financování této organizace se podílí Plzeňský kraj jako zřizovatel