EXPONÁT MĚSÍCE KVĚTNA 2024

Exponát měsíce května

Dřevěná soška sv. Jana Nepomuckého. Sv. Jan oděn v kněžské roucho, držící v obou rukách kříž. Restaurována v roce 2003.

Svatojánský kult je spjatý s českým barokem. Sv. Jan se v této době stává nejuctívanějším světcem nejen v Čechách a Evropě, ale také např. na území Jižní a Latinské Ameriky.

19. března 1729 byl Jan z Pomuku prohlášen za svatého. V předvečer svátku sv. Jana Nepomuckého (16.5.) se již od roku 1715 (s přestávkami) konají v Praze tzv. svatojánské Navalis, tedy koncerty na vodní hladině k poctě světce. První Navalis se konaly u příležitosti zahájení procesu Janovy beatifikace.

Od října 2021 do března 2022 byla na Hradišti k vidění výstava Zbožnost, spása a život věčný. Svatý Jan Nepomucký a barokní doba. Pro výstavu vznikl 3D tisk, jehož předlohou byla právě dřevěná soška světce, jež patří do sbírkového fondu MJPB. Výtisk sochy byl součástí haptického programu k výstavě. O skenování a tisk se postaral Regionální technologický institut Fakulty strojní Západočeské univerity v Plzni a byl finančně podpořen Ministerstvem kultury ČR.

Chtěli byste si 3D výtisk sochy osahat? Pak přijďte do pokladny muzea, kde Vám ho rádi zapůjčíme.

Datum vložení: 24. 5. 2024 11:08
Datum poslední aktualizace: 28. 5. 2024 16:09

Plzeňský kraj

Na financování této organizace se podílí Plzeňský kraj jako zřizovatel