Podporujeme Ukrajinu.
Exponát měsíce června najdete na výstavě Když krajina vypráví..., která popisuje neinvazivní metody používané v archeologii. Jedná se o kamenný nástroj (drtič) určený k drcení např. obilnin. Nalezen byl při povrchovém sběru na pravěkém sídlišti u města Chotěšov. Datace: pravěk – neurčený.
Exponát měsíce května nás přivádí na výstavu Pod ochranou svatého Floriána, která je v Muzeu jižního Plzeňska přístupná až do 13. 4. 2024.
Nepříliš známý způsob zdobení kraslic představuje technika lepení sítiny. K tomuto zdobení se používá dužina sítiny jezerní (Juncus conglomeratus), která vypadá jako pěnový váleček či špagetka.
V březnu, tedy měsíci čtenářů, Vám nepředstavíme sbírkový předmět, ale jeden z 12.000 svazků muzejní knihovny. Jedná se o hojně využívanou knihu Dr. Antonína Profouse Místní jména v Čechách, jejich vznik, původní význam a změny.
Předmětem měsíce února je umělecky ztvárněné mosazné držadlo ocílky. Držadlo zobrazuje běžícího psa s široce rozevřenýma nohama, s ohonem stočeným k hlavě a s naznačeným obojkem.
Exponát měsíce ledna 2023 si můžete prohlédnout na výstavě Chléb náš vezdejší.
Předmětem měsíce prosince 2022 je vyřezávaný lipový betlém, který vyrobil Jiří Bílek z Lipnice.
Prohlédněte si fotografii zaměstnanců Karlíkova mlýna na nádvoří před budovou mlýna ze dne 26.února 1894. Majitel mlýna pan Karlík byl poslancem, vlastnil tento mlýn, tzv.hořejší i dolejší (dnes "Merkur"). V té době se posílá blovický chléb vagonem pravidelně až do Vídně.
Předmět měsíce října jsme tentokráte vybrali z archeologické podsbírky Muzea jižního Plzeňska v Blovicích, p. o. S činností Archeologického pracoviště se můžete blíže seznámit v rámci programu MEZINÁRODNÍ DEN ARCHEOLOGIE na zámku Hradiště v sobotu 15. 10. 2022.
Předmětem měsíce září ze církevní tisk s vyobrazením sv. Václava ze sbírky Muzea jižního Plzeňska v Blovicích, p. o.
Předmětem měsíce července je zásobnice z Obrova hradiště, která je součástí sbírky Muzea jižního Plzeňska v Blovicích, p. o. O archeologických nálezech z Obrova hradiště se můžete mnohem více dozvědět během vycházky s archeologem Mgr. Jiřím Boudou 20. 7. 2022.
Předmětem měsíce května je výrobní štítek motocyklu JAWA-ČZ 250 typ 353 z roku 1956, který můžete nyní vidět na výstavě "Letem světem s naším motocyklem" a je součástí sbírkového fondu Muzea jižního Plzeňska v Blovicích, p. o.
Předmětem měsíce dubna jsou ilustrované zápisky ze školních hodin ručních prací, které můžete nyní vidět na výstavě "Z krejčovských dílen a salónů" a jsou součástí sbírkového fondu Muzea jižního Plzeňska v Blovicích, p. o.
Předmětem měsíce března je vícedílný vzorník ze sbírkového fondu Muzea jižního Plzeňska v Blovicích, p. o., který můžete nyní vidět na výstavě "Z krejčovských dílen a salónů".
Předmětem měsíce února jsou dívčí "námořnické" šaty ze sbírkového fondu Muzea jižního Plzeňska v Blovicích, p. o., které můžete nyní vidět na výstavě "Z krejčovských dílen a salónů".
Tentokráte se můžete blíže seznámit s dalším exponátem z výstavy "Zbožnost, spása a život věčný. Sv. Jan Nepomucký a barokní doba" zpřístupněné veřejnosti na zámku Hradiště až do 26. 3. 2022, a to s barokní sochou sv. Jana Nepomuckého...
Předmětem měsíce prosince jsou formičky na pečení vánočního cukroví z 1. poloviny 20. století. Ty i mnoho dalšího můžete vidět na naší výstavě "Sladké a voňavé Vánoce".
Předmětem měsíce listopadu je apotropaická medailka z archeologického výzkumu ve Vrčeni.
Předmětem měsíce října je tentokráte exponát z výstavy "Zbožnost, spása a život věčný. Sv. Jan Nepomucký a barokní doba.", kterou si můžete prohlédnout na zámku Hradiště až do 26. 3. 2022.
Exponátem měsíce září je "letecký kordík", který dostávali a měli výsadu nosit absolventi vojenské akademie. Pochází z pozůstalosti navigátora 311. československé bombardovací perutě RAF Karla Bečváře, plukovníka in memoriam, DFC. Jedná se o jeden z exponátů současné výstavy "Obnovená krása"
Exponátem měsíce srpna je rovnátko na rohy, dřevěné s koženými pásky. Pochází z obce Čížkov a je datováno do poloviny 20. století.
Předmětem měsíce července je lis na tvaroh, který můžete vidět na výstavě "DíkůVzdání aneb O kravách a lidech".
Exponátem měsíce je „jho čelní“ – jde o dřevěný oblouk na koncích se pravidelně zužující, který se přivazoval před rohy skotu, a k němu se upevňovaly postraňky.
Předmětem měsíce května je exponát z výstavy "Díkůvzdání aneb o kravách a lidech". Jedná se o dřevěné brány se železnými hřeby. Předmět pochází z majetku Anežky Krečové z Chocenic, rozené Hofrichtrové. Bez bližší datace.
Tato rozměrná řehtačka pochází z blovického kostela sv. Jana Evangelisty, kde sloužila ke svolávání věřících k velkopátečním bohoslužbám. Detailněji k tomuto předmětu (viz nezkrácená verze textu níže).
Dřevěný koník ze Skašova pochází z výroby firmy Brand a Bálek. Tato skašovská hračka obohatila sbírku muzea v roce 1995. Hračkářského řemeslo je s obcí Skašov na jižním Plzeňsku spjato již od poloviny 18. století. Skašovské hračky byly oblíbené pouťové a jarmareční zboží. V době největšího rozkvětu
Funkční věžní hodinový stroj z dílny klatovského hodináře a mechanika Johanna Nepomuka Boscheka (v českém přepisu jména Jana Nepomuka Boška), vyrobený roku 1842 a umístěný na zámku Hradiště.
Část těla a okraje keramického hrnce s uchem. Ucho samostatně modelováno z pásku hlíny a napojeno těsně pod okrajem nádoby. Získáno při záchranném archeologickém výzkumu v roce 2006 při rekonstrukci vnitřního zámeckého nádvoří a výstavbě nové výtahové šachty. Předmět je datován do 14./15. století, do doby existence předchůdkyně dnešního zámku – původní středověké gotické tvrze.
Pohlednice byla odeslána 23. 12. 1918 tedy v době, kdy jsme měli poměrně čerstvě vyhlášenu republiku. Jednalo se o první Vánoce nového státu - Československé republiky. Darem se dostala do sbírky v roce 2004.
Tak šťastné a veselé!
Broušená kamenná sekerka z období středního eneolitu, kultury chamské. Celková délka sekerky je 74 mm, šířka 31 mm a maximální výška 15 mm. Vyrobena je z šedé břidlice a ostří je používáním otlučené. Výroba broušené industrie většinou probíhala na sídlištích z polotovarů transportovaných z těžebních oblastí. Sekerka byla nalezena v roce 1962 v místě s eneolitickým osídlením v Srbech u Blovic.
Oficiální stránky Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích, p. o. © 2023
Provozovatel Galileo Corporation s.r.o.
Poslední aktualizace: 4. 6. 2023
Změna vzhledu, Struktura stránek
Prohlášení o přístupnosti, Cookies, Prohlášení o ochraně soukromí