Zbožnost, spása a život věčný. Sv. Jan Nepomucký a barokní doba - výstava

Plakát k výstavě

Výstava reflektující kult sv. Jana Nepomuckého a představující podobu barokní zbožnosti, a to zejména se zřetelem k tradici poutí, je přizpůsobena návštěvníkům s omezenou schopností pohybu a orientace. Významná část výstavy je věnována katolickým pohřebním zvyklostem.

Výstava kolektivu autorů v čele s Mgr. Jiřím Boudu a Mgr. Michalem Červenkou představuje podobu barokní zbožnosti, a to se zřetelem k tradici poutí. Celá řada barokních poutních míst dodnes patří mezi důležitá katolická kultovní centra. Na výstavě budou prezentovány nejen katolické pohřební zvyklosti v obecné rovině, ale především nálezy ze zkoumaných lokalit Blovic a Vrčně. Úzce spojen s barokní zbožností je i kult svatého Jana Nepomuckého, který patří mezi nejznámějších české světce a je také jedním z českých národních patronů. V letošním roce uplynulo od jeho blahořečení již 300 let. Díky misijní činnosti má jeho kult i celosvětový ohlas. Světcovo vyobrazení je velmi častým motivem obrazů, soch a dalších kultovních předmětů.

Výstava je díky spolupráci s TyfloCentrem Plzeň o.p.s., Spolkem neslyšících Plzeň, p.s. a Regionálním technologickým institutem Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni přizpůsobena osobám s omezenou schopností pohybu a orientace. Tento projekt byl realizován s finanční podporou Ministerstva kultury ČR.

Datum vložení: 8. 10. 2021 12:35
Datum poslední aktualizace: 16. 10. 2021 17:49