Osudy zámku Hradiště a jeho majitelů v letech 1945-1953

Osudy zámku Hradiště a jeho majitelů v letech 1945-1953 1

Vážení a milí příznivci Muzea jižního Plzeňska v Blovicích, p. o., dovolte, abychom Vás informovali o nové on-line přednášce z cyklu „Zámek a panství Hradiště“, a sice na téma „Osudy zámku Hradiště a jeho majitelů v letech 1945-1953“. Přednášejícím je pan PhDr. Karel Řeháček, Ph.D. ze SOA Plzeň.

Poválečná společenská realita se projevila i proměnou vlastnických vztahů k zámku Hradiště. Oba jeho majitelé, bratři Adolf a Antonín Klikarovi, byli podezřelí z kolaborace, a tak byl dán veškerý jejich majetek do národní správy a zkonfiskován. Majitelé se však tomuto vývoji aktivně bránili: Antonín byl sice z kolaborace usvědčen a odsouzen k dlouholetému trestu vězení a ztrátě veškerého majetku, Adolf byl naopak očištěn, takže jeho majetkový podíl zůstal nezkonfiskovaný. Ani to mu však nakonec nepomohlo a po únoru 1948 byla i jeho část majetku znárodněna. Zámek Hradiště tak v letech 1945-1953 prošel poměrně bouřlivým vývojem majetkových vztahů a nejasné bylo především jeho budoucí využití. Toto období nejistoty bylo završeno až v roce 1953, kdy byl předán ministerstvu zemědělství k vybudování  vyšší rolnické školy a nastala tak zcela nová etapa jeho vývoje.

Datum vložení: 20. 4. 2021 9:18
Datum poslední aktualizace: 20. 4. 2021 10:40