Barokní zbožnost a její odraz v archeologických pramenech

Plakát

Přednáška Mgr. Jiřího Boudy čerpající ze záchranných archeologických výzkumů Muzea jižního Plzeňska v Blovicích, p. o., prováděných v uplynulých letech v areálech zaniklých novověkých hřbitovů v Blovicích a ve Vrčeni.

Od 90. let 20. století se u nás rozvíjí postmedievální archeologie otevírající dosud opomíjená témata. Výzkumy zaniklých novověkých hřbitovů mohou díky pohřebním výbavám poskytnout nové informace o pohřebních zvyklostech a náboženských představách. Dva zásadní záchranné archeologické výzkumy Muzea jižního Plzeňska v Blovicích, p. o., ve Vrčeni u kostela sv. Vavřince (2018 – 2019) a v Blovicích u kostela sv. Jana Evangelisty (2016) přinesly velké množství informací a umožnily nahlédnout do problematiky pohřbívání na vesnici v období raného novověku. Rovněž zásadním způsobem doplnily naše představy o barokní zbožnosti a duchovním světě člověka 2. poloviny 17. a především 18. století.

Datum vložení: 12. 1. 2022 12:39
Datum poslední aktualizace: 12. 1. 2022 16:44